IKEBANA/Japon Çiçek Düzenleme Sanatı

İKEBANA kelime anlamıyla “yaşayan çiçek” demektir.Doğadan gelen çiçekleri belli bir felsefe ve teknik ile kendi kişiliğimizi ve yaratıcılığımızı da katarak tekrar yaşatma biçimidir.Japon Çiçek Düzenleme Sanatı olan İKEBANA, aslında sanattan da öte derin bir yaşam görüşünün özlü bir anlatım biçimidir. Kır çiçekleri bile öyle düzenlenebilir ki, en görkemli,pahalı çiçekleri gölgede bırakabilir.İkebana, Japon sanatı diye bilinmesine rağmen Hindistan’dan yayılanBudizm’in 5-6.y.y da Japonya’ya girişi ile başlar.İkebana yaşamda da var olan çelişkiler içerir,tekniğinde belli kurallları uygularken yaratıcılığımızı da sergileriz. Yaşayan dallar,yapraklar otlar,tomurcuklar ve çiçekler kullandığımız malzemelerimizdir.İkebananın ruhunda renk kombinasyonları,doğal şekiller,zarif hatlar olan bir güzellik vardır..

028      unnamed (13)

  Günümüz insanı hem iş hem de günlük yaşamında, teknolojik gelişmelere kendisini okadar kaptırmış ki, bunun dışındabir hayat tarzı olabileceğini unutmuş durumda . Tatile giderken bile yanlarında bilgisayarlarını götürüyor.Oysa kişinin işten evine döndüğünde artık teknolojiden uzaklaşıp hem vücutlarını hem de ruhlarını dinlendirmeleri onların bu hayattan daha fazla zevk almalarına vesile olacaktır. Ertesi gün işlerine giderken motive olmuş biçimde gitmelerini Japonlar çiçeklere borçlular.

unnamed (8)        fotoğraf 4

İkebana yaparken çıkılan içsel yolculuğun kazandırdığı farkındalığın yararlarını kişi zaman içinde kendinde görmeye başlar.Çiçeklerin rengi ,kokusu, tomurcuk veya açmış durumda olmaları, yaşama bakış açısına değişik anlamlar katmasına vesile olur. İkebana yaparken kullanılan malzemeler,”kenzan”adı verilen aparatlardır.Ülkemizde bunlar bulunmadığı için  “oasis” denilen süngerler kulanılır.

image (20)          image (7)

 

 

 

 

Reklamlar

2 responses

 1. ömrü ne kadardır ?

  Beğen

  1. Mehtap hanım ikebana çiçek tasarımlarının ömrü en az 1 hafta veya 10 gün kadar olur. Tabii bu,ortamın ısı ve nemine göre değişebilir.
   Sevgi ve çiçekle kalın.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: