Çiçekle Terapi ve Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimle , insanın mücadele etmesini bilen,aydınlanmış bir yapısından bahsediyorsak, bunu sağlamanın pek çok yollarından biri İkebana yapmaktır.Günlük hayatın keşmekeşinden ,telaşesinden , yarın ne olacak korkusundan, geçmişden   kalan acı verici olaylarla hala haşır neşir olmaktan kurtulup sukunet ve huzur içinde, SEVGİ ile  yaşamaktan bahsediyorsak ; bunun yollarından biri de İKEBANA yapmaktır. 

image (2)                                       

Çiçek SEVGİ demektir. Bugün dünyamızdaki Sevgi eksikliği ve savaşlar yüzünden insanlar huzur yoksunudurlar ama bunun bilincinde olmadıkları için mutluluğu nerede arayacaklarını bilmezler. Oysa DOĞA bize o kadar güzel şeyler sunmaktadır ki !.İkebana yaparken , çiçekleri tanzim ederken, doğanın güzelliklerini elimizle evimizde, ofisimizde vs. düzenlerken,teknolojiden uzak olarak, sadece ve sadece kendi kendimizle baş başa kalarak iç yolculuğumuza çıkarız. Bir ormana , deniz kıyısına, pikniğe, çayırlara gittiğimizde hissettiklerimizi düşünürsek İkebana yaparken de zaman içinde aynısını hisseder hale geliriz.

20140528_165656

   Farkındalığımız artar. Hem bugüne kadar doğada ve çevremizde fark etmediklerimizi fark eder hale geliriz; hem de ruhumuzda, içimizde  o ana kadar bizi sıkan rahatsız eden olumsuzlukların farkına varır kurtulmak isteriz. İkebana ile farkındalığımız arttıkıkça, bu olumsuzlukları bir şekilde eserimize aktarıp ,yani onlardan kurtulup aydınlanıp arınırız. Rüzgar hızlı estiğinde kırılmış bir dal , yüreğimizde bizi üzen bir olayın bıraktığı ize benzer. İkebana yaparken çiçek tanzimimize koyacağımız sapını kırdığımız bir çiçek doğadaki kırık dal ile eşleşir ve bizim yaramızın ortaya çıkmasına vesile olur. Bu fark ediş bizi farkındalığa ve dolayısıyla aydınlanmaya, arınmaya götürür. Nasıl ki, psikiyatriste gidip sorunlarımızı anlatırken bir konu ortaya çıkar ve rahatlarız. İkebana yapmak da terapiye girmişcesine insanı rahatlatır. Bütün bunlara ÇİÇEKLERİN TANZİMİNİN vesile olmasıyla KENDİMİZİ DAHA İYİ TANIR , KİŞİSEL GELİŞİMİMİZDE YOL ALIRIZ.

 İkebana tarzı çiçek tanzim etmek, bizimle doğa arasındaki köprü olarak , içimizdeki her türlü olumsuz duygu ve düşüncelerden zamanla nasıl kurtulacağımıza dair ip uçları verir. Hepimizin içinde kıskançlık,fesatlık,huzursuzluk, aşırı para hırsı, mal ve mülke esir olmak gibi dünyevi problemler vardır. Bunların farkına bile varmamış olabiliriz. Ya da nasıl arınıp kurtulacağımızı henüz keşfetmemiş olabiliriz. İkebana tüm bu aydınlanmaları ÇİÇEK ile sağlar. ÇİÇEK SEVGİ demektir. Kişi önce kendini arındırıp kendine olan sevgisi arttıkça çevresine da öyle bir ışık yayar ki; o çevre de aynı SEVGİ TOHUMLARINI EKİP DÜNYA BARIŞINA KATKIDA BULUNUR. “Dünya İkebana Birliği” nin sloganı : “ Çiçek yoluyla Dostluk” kişisel gelişime en büyük katkıyı sağlayan sloganlardan biridir.              

         “Sanatçıyım diyebilmek için ustanı geçeceksin ve kendini geçecek bir öğrenci yetiştireceksin.” Japon Atasözü.

unnamed (14)

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: