ENERJİ VAMPİRLERİ VE İKEBANA

Bir kitap okumuştum. Adı “Enerji Vampirleri” idi. Enerjimizi çeken insanlardan bahsediyordu.

Bir topluma girdiğinizde veya birisi ile karşılaştığınızda birdenbire içinizin çekildiğini veya canınızın sebepsiz yere sıkıldığını veya bir şekilde rahatsız olduğunuzu farkettiniz mi hiç? Evet, kitabın konusu buydu işte. Okuduktan sonra , dikkat ettim bazı arkadaşlarımın yanında ben de böyle hissediyordum. Oysa bu arkadaşlarım ile bir sorunum yoktu, hiç kötülüklerini görmemiştim. Ama az da olsa böyle arkadaşlarımın olduğunu farkettim.  İşte bu tip insanlar “enerji vampirleri” idi. Yanında kendinizi rahat hissetmediğiniz insanlar.

Onlar sizin enerjinizi çektiği için siz kendinizi  kötü hissediyormuşsunuz. Evren enerjiden müteşekkil olduğuna göre bu “enerji vampirliği” varsayımı beni hiç şaşırtmadı. Hani zaten halk arasında da “frekans tutmaması”, “elektrik almamak”  diye tanımlanır ya.

Tabii ki bunun nedenini düşündüm. Tamam herkes ile anlaşacak, herkesi sevecek değiliz ama, bize hiç bir zararı dokunmamış bir insanın yanında hissedilen bu rahatsılık neden?


Japon Çiçek Düzenleme Sanatı , İKEBANA yaparken içsel bir yolculuğa çıkarız demiştik. Çiçek tasarımını yaparken uyguladığımız teknik ve ikebananın felsefesine göre çıktığımız bu ruhsal yolculukta bir farkındalığa varmamız amaçlanır. Zamanında üzüldüğümüz,kırıldığımız olayların sonucunda biriktirdiğimiz olumsuzluklar veya öfke kontrolu olmayan bir insan olmamız,kıskanç olmamız,acı çekip de bunu tolere  edememiş olmamız gibi değişik negatif duyguların etkisi altında olmamız  , hele de bir de bunların farkında da değilsek , bizi başkalarının yanında negatif enerji yayıcı yapmaktadır. En yakın arkadaşımızın içindeki bu duyguların bize bir kötülüğü olmasa bile , işte onun yanında rahatsızlık duymamızın sebebi bu olumsuz enerjinin yansımasıdır.

Tüm bunların İKEBANA ile ne alakası var diyeceksiniz. Yaradan insanı yaratırken tertemiz yaratmıştır. Bebekler ne kadar masumdur . Ama zamanla her insanın ruhunda bazı olumsuzluklar oluşmaya başlar. Bunun sebebi çevre şartları v.s olabilir. Eğer biz farkındalığa ermiş olarak yaşıyorsak bu duygularımızdan arınıp huzur bulmaya çalışırken çevremize de negatif enerji yaymayız. Bu kişisel gelişim hem kendi yararımız hem de çevremizdekiler için önemlidir. İşte İKEBANA  burada devreye giriyor. Çünkü İkebana yaparken çiçekleri nasıl yerleştireceğimize konsantre olup terapiye girmişcesine rahatlarız. Bu arada çıktığımız içsel yolculuğumuzda bizi sıkan, bunaltan duygularımızdan da zamanla arınmayı deneyimleriz.

Çiçek SEVGİ demektir. Renkleri, kokuları, şekilleri insanı alıp götürür. Bu evrensel sanat dalı günümüzün savaşan  ve sevgiye hasret dünyasında pek çok ülkede olanca hızıyla yayılmakta, televizyonlarda dersleri verilmektedir.

Çiçek ve sevgiyle kalın.

İkebana Öğretmeni /  T.Füsun Güleç

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: