EĞER HASTA OLMAK İSTEMİYORSAN …

” Eğer hasta olmak istemiyorsan, duygularını anlat!.”

Yukarıdaki başlık altındaki yazı Dr. Dráuzio Varella’nın İYİ OLMA SANATI adlı makalesinden alıntıdır.

Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrid, ülser, bel fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açar. Zamanla duyguların bastırılması kansere dönüşür. Öyleyse sırlarımızı, hatalarımızı birileriyle paylaşmalıyız.. Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel bir terapidir!
Eğer hasta olmak istemiyorsan, karar vermelisin!.

BEN DE DİYORUM Kİ; kelimelere dökemediğimiz duygularımızı çiçek yoluyla,İKEBANA ile paylaşsak.. ( TFG)

Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık endişeleri, sorunları ve catışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması icin vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanlarıdır.

BEN DE DİYORUM Kİ; kararsızlıklarımızı çiçek yoluyla,İKEBANA ile aşmaya çalışsak.. (TFG)

Eğer hasta olmak istemiyorsan, olduğundan farklı yaşama!.

Gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir. Ayağı kilden olan bronz bir heykeldir. Aldatıcı görünerek yaşamak kadar sağlık için kötü birşey yoktur. Kaderleri ilâç, hastane ve acıdır.

BEN DE DİYORUM Kİ; Mevlana’nın “ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” deyişi ile İkebana’yı etkileyen Zen anlayışı birbiri ile örtüşmektedir. İkebana yaparken iç yolculuğuna çıkıp kendini keşfedip aldatıcı görünmekten kurtulup arınsak..(TFG)

Eğer hasta olmak istemiyorsan, kabullen!.

Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullen. Bu bilgelik, akıllılık ve terapidir.

BEN DE DİYORUM Kİ; kendimizi tanımak,farkına varmak için çiçek yolu İKEBANA ile kendimize terapi yapsak..(TFG)

Eğer hasta olmak istemiyorsan, çözümler bul!.

Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak icin kibrit yakmalı. Arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birini üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuz. Olumsuz düşünce hastalığa dönüşen negatif enerji üretir.

Eğer hasta olmak istemiyorsan, güven!.

Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz , açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan bir ilişki de olamaz. Güvensizlik sendeki inancın azlığıdır.

Eğer hasta olmak istemiyorsan, hayatı üzgün yaşama!.

Mizah. Kahkaha. Huzur. Mutluluk. Bunlar sağlığa güç verir ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu kişi yaşadığı çevresini geliştirir.İyi mizah bizi doktorun elinden korur. Mutluluk, sağlık ve terapidir.

**BEN DE DİYORUM Kİ; yukarıda verilen tüm bu bilgiler ışığında “eğer hasta olmak istemiyorsak” İKEBANA,Japon Çiçek Düzenleme Sanatı’nın felsefesi bize yol göstericidir. İKEBANA yaparken çıktığımız iç yolculuğumuzda kendimizin farketmediğimiz yönlerimizi keşfedip olumsuzlardan arınmaya çalışırız. KENDİMİZ OLURUZ. Mutluluğun yolunu ÇİÇEKle bulmaya çalışırız.

DÜNYA İKEBANA BİRLİĞİ’NİN sloganı “Çiçek yoluyla DOSTLUK” ; önce kendimizle barışırız. Çevremize olumlu enerji yayıp ışık saçarız, böylece DOSTLUKLAR oluşturup hem kendi mutluluğumuza hem de çevremizin mutluluğuna katkıda bulunmuş oluruz.Ayrıca günümüzün savaşan dünyasında BARIŞ için,çocuklarımız, torunlarımız için adım atmış oluruz.

Sevgi ve çiçekle kalın.

Türkan Füsun Güleç
İkebana Öğretmeni

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: