Uzun süre geçti…

Uzun süre geçti yazmayalı. Özlemişim buraya bir şeyler karalamayı. İkebana ile ilgili o kadar çok şey yapıyorum ki, blog yazılarımı ihmal ettim. Dersler,sunumlar,kitap yazmalar derken….

Günümüzün savaşan dünyasında en büyük eksiklik “SEVGİ”. İnsanların birbirlerini,doğayı, hayvanları  ve en önemlisi kendilerini sevmemeleri ,maneviyattan uzaklaşıp maddiyata yönelmeleri sebebiyle menfaatin artması sonucu tüm dünyada büyüklü küçüklü çatışmalar, iç savaşlar,terör olayları artış göstermekte.Dışardan müdahele ise ayrı bir konu.

Dünya İkebana Birliği’nin sloganındaki gibi “çiçek yoluyla dostluk” mesajı bugün pek çok ülkede haklı yerini bulmakta.

Çiçeğin  hiç bir negatif anlam yüklemesi yok. Dikenleri elimize batabilen kaktüsün bile faydalı bir yanı var. Radyasyonu çekiyor.Hal böyle olunca ÇİÇEK sadece pozitif bir anlam yüklü ve SEVGİ’yi ifade ediyor. İkebana sevgiyi ifade eden çiçeklerle yapıldığına göre o da bir sevgi tasarımı.İnsan önce  KENDİNİ sevmeyi öğrenip bu sevgiyi çevresi ile paylaşınca da etrafına ışık saçıp sevgiyi yayacak.Sevgi gören çevresi  birbirine sevgiyi yayacak ve bu halka halka büyüyüp genişleyerek büyük bir SEVGİ ve HOŞGÖRÜ ÇEMBERİ oluşacak.Çok ütopik gibi gelse de bugün dünya üzerinde milyonlarca insan bu konu üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Savaşmaktan ve teknolojik gelişmelerden yorulan insanoğlu artık doğala,doğaya,iç dünyasına,ruhuna yönelmeye çoktan başladı.İkebana yaparken içsel bir yolculuğa çıkarak ruhumuzda biriktirdiğimiz bizi rahatsız eden duygularımızın farkına varmaya başlarız. Bu noktada bunlardan arınmak çok önemli.İkebanamıza yerleştirdiğimiz her bir çiçek,kuru dal,yaprak bu arınmak istediğimiz duygularımızı temsil eder. Teknik olarak belli kurallar olmakla beraber, yaratıcılığımızı da kullanarak ikebananın felsefesini yaşam tarzımız haline getiririrsek günlük sorunlarımızı bile daha kolay çözebiliriz.

Aklımızla kuralları, ruhumuzla duygularımızı, doğayı da imgeleyerek kendi yaratıcılığımızı da katarak yepyeni bir tasarım yaparız.Karşıdaki insana ikebana ile çeşitli mesajlar verebiliriz.

Mevlana’nın insanın  bu dünyada ancak nefsini yenerek huzurlu yaşacağıbileceğine işaret ettiği mesajı ikebananın felsefesinde de geçerli. İkebana yaparken egomuzdan kurtulmayı hedeflemek bize çok büyük huzur verecektir. Çünkü içimizde biriken ve belki de farkında bile olmadığımız bazı olumsuzluklar ikebana yaparken ortaya çıkacak ve bir farkındalığa ereceğiz. Sonuç olarak da bu negatiflikden kurtulmayı seçip o konuda arınacağız. Öfke kontrolü olmayan bir insanın bunun farkına varıp kurtulmaya çalışması ne büyük bir hediyedir.

ÇİÇEK YOLUNDA YÜRÜMEK ANCAK EGOMUZDAN KURTULMAYI HEDEFLEMEKE MÜMKÜN.

İkebana yapmayı yaşam tarzı haline getiren insan arındıkça yaşadığı farkındalığı arttırma yolunu seçmekte.

SEVGİ VE ÇİÇEKLE KALIN.

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: